Gastronomi ve Mutfak Sanatları hakkında bilgi « Tercih Dönemi
Bu sitede yer alan yazılar üniversiteliler tarafından yazılmıştır

Teşekkürler
  • Kocaeli Üniversitesi İşletme Kulübü'ne
  • Dumlupınar Üniversitesi Felsefe Kulübü'ne
  • Koç Üniversitesi Ku Gönüllüleri'ne
  • Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Kulübü'ne
  • Fatih Üniversitesi İdeal Gençlik Kulübü'ne
  • desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları hakkında bilgi

11 Ocak 2011
Gaziantep Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları 1.sınıf öğrencisi

   Diğer üniversitelerden farklı olarak bölümümüz Güzel Sanatlar Fakültesi'ne bağlı ve bizde kültür-sanat dersleri veriliyor. Sadece aşçı değil aynı zamanda sanatçı olacağız binevi mutfak mühendisliği denebilir. Yöneticilikle ilgili tarafında yer alacağız gastronomlar olarak yiyecek-içecek-mutfak hizmetleri alanlarında..

   Diğer üniversitelerde iki yıllık da gastronomi var mesela.. ve bizim bölüme 430 puanla da giren var. 340 puanla da giren var. Ben buraya 371 'le girdim TS-1 den ve Kız meslek lisesi bilişim teknolojileri Alanı / Web Program programcılığı mezunuyum. Alan dışı tercih yaparak girdim. Netlerimi hatırlamıyorum ama buraya coğrafya bilgim sayesinde girdim diyebilirim çünkü coğrafyanın yüzde doksan sekizini cevaplamıştım oradan hatırlıyorum tam netlerimi bilmiyorum. Yine de buraya girmek için fazlaca edebiyat cevaplamaları gerekiyor. Bizim sınıftakiler genelikle düz lise nin sözel bölümü mezunları oluyorlar ve bölümümüzün puanları ek kontenjanla bölümümüz açıldığından dolayı düşüktü bu yıl. Fakat seneye çok yükselecek puanlar.

   Buraya 340 'la son giren var diye asla tercih etmesinler çünkü bu ölü tercih olur seneye yazsalar da burayı, çok fazla rakipleri olacağından dolayı gastronomi ve mutfak sanatları bölümünü yazsalar da tutmaz. Bizim ders içeriğimiz Yeditepe Üniversitesi'nin gastronomi bölümüyle benzeşiyor. Mesela onlarda da temel sanat eğitimi var.
 
FaceBook ile paylaş... Friendfeed ile paylaş... Twitter ile paylaş
BENZER YAZILAR
Dokuz Eylül Üniversitesi Gemoloji ve Mücevher Bölümü     Gemoloji ve Mücevher bölümümüzden mezun olan birisi atölyelerde üretim kısmında, firmalarda..
 
Anestezi bölümü hakkında bilgi    Özel hastanelerde ameliyathanede anestezi teknisyeni olarak, eğer kendini yetiştirip yoğun bakım..