TOBB Etü Hazırlık hakkında bilgi « Tercih Dönemi
Bu sitede yer alan yazılar üniversiteliler tarafından yazılmıştır

Teşekkürler
  • Kocaeli Üniversitesi İşletme Kulübü'ne
  • Dumlupınar Üniversitesi Felsefe Kulübü'ne
  • Koç Üniversitesi Ku Gönüllüleri'ne
  • Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Kulübü'ne
  • Fatih Üniversitesi İdeal Gençlik Kulübü'ne
  • desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

TOBB Etü Hazırlık hakkında bilgi

30 Haziran 2009
TOBB Üniversitesi 3.sınıf öğrencisi

TOBB ETÜ’ de eğitim görme hakkını kazanan öğrenciler kayıtlarını yaptırdıktan sonra İngilizce Yeterlilik Sınavı’na alınırlar. Sınav sonuçlarına göre öğrenciler hazırlık sınıfı için kurlara ayrılır ya da başarılı olmaları durumunda fakülte eğitimine başlarlar. Hazırlık sınıfında devam mecburiyeti olup hemen her hafta sınav yapılır ve ödevler verilir. Sınav farklı günlerde yapılan iki aşamadan oluşur.

Birinci aşama ön eleme aşamasıdır. İkinci aşama TOEFL-ITP sınavıdır. Ön eleme aşaması üç bölümden oluşur; dil kullanımı, yazma ve konuşma becerileri. Dil kullanımı bölümü, çoktan seçmeli sorulardan oluşur. Bu bölümü başarıyla tamamlayanlar yazma ve konuşma sınavlarına girmeye hak kazanırlar.

Başarısız olanlar ise hazırlık sınıfına A(elementary) kurundan başlar. Yazma bölümünde öğrencilerden 200–250 kelimeden oluşan bir metin yazmaları istenir. Yine başarılı olanlar konuşma sınavına girerler, olamayanlar ise B (pre-intermediate) kurundan hazırlık sınıfına başlar. Konuşma sınavı 10 dakikalık bir sınavdır ve sözlü görüşme ile test edilir. Sınav genel sorularla başlar, gösterilen bir resim üzerine konuşulur ve eleştirel düşünme ile sona erer. Ön eleme sınavının tamamında başarılı olanlar artık ikinci aşamaya girmeye hak kazanmışlardır.

İkinci aşamada öğrenciler TOEFL-ITP sınavına alınırlar. Bu sınav öğrencilerin grammer, listening ve reading (dilbilgisi, dinleme ve okuma) becerilerinin ölçüldüğü uluslar arası bir sınavdır. Bu sınavdan 500 ve üstü puan alanlar fakülte eğitimine başlar, alamayanlar ise hazırlık sınıfına C (intermediate) kurundan başlar.Öğrenciler kurlara ayrıldıktan sonra kurlar arsında geçiş yoktur, sadece alınan ders saatleri değişir.

A ve B kurları tüm bir yıl boyu eğitim görürken C kurları Aralık ayında yapılan ikinci bir TOEFL-ITP sınavında başarılı olmaları halinde fakülteye geçebilirler. Yılsonunda tüm hazırlık sınıfı öğrencileri, dönem içinde yapılan sınavlardan 65 ve üstü puan almaları halinde,  tekrar TOEFL-ITP sınavına girerler. Başarılı olanlar gelecek yıl bölüme başlarken, olamayanlar hazırlık sınıfını tekrar eder. Alınan puana göre bölümde görülen İngilizcelerden de muaf olma hakkını kazanabilirler.

Eşdeğerliği kabul edilen ve uluslararası geçerliği olan sınavlardan istenen puanları alanlar hazırlık sınıfından muaf olurlar. Bu sınavlar ve istenen puanlar şöyledir: TOEFL (ESKİ): 500, TOEFL-CBT:173 ve üstü, TOEFL-IBT: 61, IELTS (International English Language Testing System) (tüm bileşenlerden ayrı ayrı) 6 ve üstü, FCE (First Certificate in English) “B” ve üstü. Diğer üniversitelerin hazırlık sınavları kabul edilmez.Okuldan mezun olmak için de TOEFL-ITP’ den 600,  TOEFL-IBT’ den 100 (100-AA, 94-DD’ ye denk gelir.) almak gerekir. Bu da Türkiye’de istenen en yüksek puandır. Yani TOBB ETÜ’ den mezun olan her öğrenci yüksek seviyede, uluslararası geçerliliği de olan İngilizce bilgisine sahip olur. Böylece meslek hayatında talep edilebilecek seviyeye hatta daha da üst seviyeye gelmiş olur.
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız !
Etiketler: Tobb,Tobb Etü
 
FaceBook ile paylaş... Friendfeed ile paylaş... Twitter ile paylaş
BENZER YAZILAR
Bilkent Üniversitesi Hazırlık      Bilkent Üniversitesi’nde eğitim görme hakkını kazananlar, fakülte hayatına başlamadan..
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Hazırlık Okulu          İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki her bölümün ve Mühendislik..